Hayvan Sevgisi / Reha Eroğlu - Bitkiler-Hayvanlar

dualarim.org / Türkiye'nin İlk ve Tek Esma-ül Hüsna ve Ayetlerle Dualar Sitesi

 • Ekim 2016
 • Hoş Geldiniz, Ziyaretçi
Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz
Gelişmiş Arama  

Gönderen Konu: Hayvan Sevgisi / Reha Eroğlu  (Okunma sayısı 438 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tabu

 • Bölüm Modu
 • *****
 • Teşekkür: 881
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • Cinsiyet: Bayan
 • İleti: 1.590
Hayvan Sevgisi / Reha Eroğlu
« : Ekim 2013 »

Medeni ülkelere doğru gittikçe hayvan sevgisinin arttığını, hayvanları koruyan çeşit çeşit teşekkülerin ve kanunların mevcut olduğunu görüyoruz. Bu neden böyledir, hiç düşündünüz mü? Medeniyetle hayvan sevgisinin ilişiği nedir? Acaba hayvanları sevmek, havyanları beslemek refah bir durumun neticesi midir? Hayvan beslemeyi refak bir durumun neticesi olarak görebilirsek de havyan sevmeyi, hayvana merhamet duymayı refah durumunun neticesi olarak sayamayız.

Geçenlerde bir taksiyle dar bir yoldan geçiyorduk. Önümüzden giden araba bir kedi çiğnedi. Çiğnedikten sonra durup arabadan inmeden, hayvana bir göz attılar, sonra gittiler. Hayvan nasıl çiğnendir, şöförün bunda kabahati var mıydı?bunları iyice farkedemedik. Sadece tekerleğin altından çıkan hayvanın havaya doğru iki kere sıçradığını ve yere debelendiğini gördük. Ağzından kanlar akıyordu. Bizim taksinin şöförü derhal arabasını durdurdu, arabadan indi rengi sapsarı olmuştu, ıstıraplı nazarlarla çırpınan hayvanı seyrediyordu. Takside bulunan bir kadın acı bir feryad kopararak ağlamaya başlamıştı. Hepimiz tuhaf olmuştuk, çok üzülmüştük. Fakat şöförümüzün ıstırabı çok daha belirgin idi. Zihnimde kediyi çiğneyen şöförün davranışı ile bizim şöförün davranışını kıyasladım. Birisi kazaya sebebiyet verdiği halde fazla bir alaka göstermemiş,diğeri ise kazayı sadece gördüğü haldebüyük bir merhamet duygusu ile hayvanın başına gitmişti. Belki kediye bir yardıma bulunamadı, çünkü hayvan bir iki dakika içerisinde tamamen hareketsiz kaldı. Fakat onun ani davranışı ruhi olgunluğunun bir miyarı oldu.

İnsanların mizaçları ve ruhi olgunluk dereceleri düşünmeden gösterdikleri ani davranışlarla belli olur. Hayvan sevgisi, havyana duyulan merhamet hiç şüphe yok ki bir ruh olgunluğunun tezahürüdür. Ruhen yükselen, hayvana, nebata karşı bile merhametli ve müşfik olur. Hayvanlara sevgi ve yakınlık duymak sadece bize sağladıkları faydadan dolayı olursa olgunluğun tam ölçüsü olamaz. Hiç bir faydasını görmediği halde hayvana bir canlı olduğu için, Allah'ın bir mahluku olduğu için yakınlık duymaktır ki üstün bir davranıştır.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın]
Kayıtlı

tabu

 • Bölüm Modu
 • *****
 • Teşekkür: 881
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • Cinsiyet: Bayan
 • İleti: 1.590
Ynt: Hayvan Sevgisi / Reha Eroğlu
« Yanıtla #1 : Ekim 2013 »

Şuurlu Bir Sevgi

Bu otomatik hayvan sevgisinin yanında bir bilgiye istinad eden şuurlu hayvan sevgiside vardır.En makbul olanıda budur hiç şüphesiz. Hayvanlar ruhların insandan önce bir tekamül safhasıdır. Yani bizim küçük kardeşlerimizdir. İlahi nizam içinde insandan önce tekamül kademesini işgal eden ve ilahi nizamın bir parçası olan varlıklardır. Mahlukata duyulan sevgi, Allah'a duyulan sevginin en basit tezahürüdür. İleri tekamül safhasına ulaşan bir kimse ilahi nizamla ve nizamı teşkil eden ünitelerle ( fertler veya parçalarla) daha çok sempatize olmaya başlar. Hayvan sevgisinin bir tekamül ölçüsü oluşu bundandır. Tekamül eden, olgunlaşan varlıklar daha çok mahlukla sempatize olmaya, her varlığı oldukları gibi, kendi şartları içinde sevmeye, onlara faydalı olmaya başlarlar.

İnsanların yanında hayvanlarıda sevmeye çalışmamız, kendimizi buna zorlamamız tekamülümüzü hızlandıran bir tutum olur. Hayvanları sevmek, onlara yaklaşmak, onların çeşitli davranışlarını bir araştırıcı gözüyle incelemek insana bir çok şeyler kazandırır.

Gören gözler için hayvanların davranışlarından alınacak çok büyük bilgiler ve ibretler vardır.

Mesela bir kemik parçası için boğuşan iki köpeği seyrettiğimizi farzedelim. O kemik parçasından elde edecekleri enerjiden daha fazlasını bu boğuşma esnasında harcadıklarını görürüz. Hatta bazen o kemik için iki köpek boğuşurken bir üçüncüsü kemiği alıp kaçıverir. Onların boğuşmaları o zaman büsbütün boşa gider. Bu bize insanlar arasında, bir hiç uğruna yapılan kavgaları düşündürmez mi? Bir kedinin avını yakalamak için sarfettiği gayret, dikkat ve maheret azmı bilgi vericidir.

Bir arkadaşımın farelerin kavanozun içindeki reçeli yemek için birinin diğerinin kuyruğundan tutarak kavanoza sarkıttığını, o karnını doyurunca diğerinin aynı şekilde sarkıtıldığını anlatmıştı. Hayvanlarda görülen zeki davranışların yanında değişik sevgi gösterilerininde tetkiki birer ibret ve bilgi sahasıdır. Yavrusunu kurtarmak için hayatını tehlikeye atan anne maymunun davranışı, fillerdeki, aslan ve kaplanlarda ki sevgi ve aile anlayışı, balık sürülerinde ki birlik ruhu, çeşitli hayvanlarda eşlere karşı duyulan sevgi, yardım ve alaka ayrı ayrı tetkik edilecek hususlardır.

Böyle bir tetkik insan tekamülünün hayvanlık safhasından başladığını açıkca göstermektedir. Çeşitli ihtiraslarımızdan , çeşitli noksanlarımızdan ve hatalarımızdan hayvanlık safasından itibaren kurtulmaya başlıyoruz.Tekamül mücadelesi hiç şüphesiz daha da önceki safhalardan başlamaktadır. Fakat hayvanlarda gördüğümüz mücadele bizdekine çok ve çok benzemektedir. İşte bu sebepla onların dertlerini , sıkıntılarını, mücadele güçlüklerini biz her mahluktan daha iyi bilmek ve anlamak durumundayız. Onları sevmemiz, hayat mücadelesinde onlara yardımcı olmamız, açlıktan soğuktan onları korumamız bizim insanlığımızdan ve üstünlüğümüzden beklenen en tabi bir davranış olmalıdır.

Yalnız kabul etmek zorundayız ki bazı yönlerden hayvanlardan daha geri, daha iptidai davranışta olan insanlarda vardır. Onlar bazı yönlerden insanlık seviyesine yükseldikleri halde, bazı yönlerden hayvanlık, hatta geri hayvanlık seviyesinde olan kimselerdir. Ne yapalım ki herkes her yönden aynı süratle gelişemiyor. Onlar bu geri taraflarından kurtuluncaya kadar daha bir çok ıstıraplı tecrübelerden geçeceklerdir.

Hayvanları sevmek, onları anlamak, onlara yardımcı olmak aynı yolun yolcusu olan biz insanlar için kaçınılmaz bir vazifedir. Aynı zamanda bizi daha hızla yükselten insanı davranıştır. Bu bilgilerin ışığında düşününce neden medeni ülkelerde hayvanlara daha iyi muamele edildiğini , geri ülkelerde de neden hor muamele edildiğini daha iyi anlarız.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın]
Kayıtlı